top of page
9/05/2015

W sobotę odbył się w naszej bibliotece organizowany z okazji

Tygodnia Bibliotek I Turniej o Topór Bibliotekarza.  W pierwszym etapie uczestnicy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach:

  • Najgłośniejsze zawołanie rycerskie

  • Wspinaczka do wieży

  • Klucz do wiedzy

  • W paszczy potwora

Dzielne damy głośno wykrzykiwały rycerskie imiona, wspinały się do wieży w popularnej grze Ice Tower, wykazywały się znajomością sławnych rycerzy i celowały piłką w paszczę kartonowego potwora.

W drugim etapie, na który składały się dwie konkurencje – Płonące obręcze i Slalom po złoto – należało zademonstrować swoją szybkość i dokładność, przerzucając przez kręcące się koło piłkę oraz zbierając porozrzucane po ziemi monety,  jednocześnie jadąc na hulajnodze!

Finał polegał na pokonaniu balonowego smoka i wyszukaniu zaklęcia w magicznej bibliotecznej księdze.

 Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

I Turniej o Topór Bibliotekarza

DKK Mały Czytacz - III

9/05/2015​

Na dzisiejszym spotkaniu poznaliśmy łobuzerskiego chłopca, tytułowego bohatera książki Astrid Lindgren „Emil ze Smallandii”. Ulubionym gadżetem małego złośnika była jego czapka cyklistówka, teraz my też mamy swoje własne czapki :)

DKK Mały Czytacz - II

25/04/2015

Dziś poznawaliśmy świat zwierząt i książkę „Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego” autorstwa Kamila Giżyckiego. Wspólnie kroczyliśmy przygotowaną wcześniej leśną ścieżką, wiodącą do skarbu i rozmawialiśmy o (nie)naszych zwierzętach.

Aktualności & Wydarzenia

DKK Mały Czytacz - I

18/04/2015

W sobotę odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Książki „Mały Czytacz”. Przeczytaliśmy fragment książki Barbary Stępniak-Wilk „Tulisia”, opowiadający o mieszkańcach pewnej tajemniczej szuflady, po czym zgłębialiśmy sekrety biurka bibliotekarza. Ze znalezionych w bibliotecznej szafce przedmiotów sporządziliśmy regulamin, który będzie obowiązywał wszystkich członków naszego klubu.

DBI 2015

13/02/2015

 W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu podczas Planszowic  czternastu uczestników zagrało zaprojektowaną wcześniej przez pracownika biblioteki grę planszową „Jak liść Leon odnalazł się w gąszczu informacji czyli wszystko o bezpiecznym Internecie”.

 

Reguły gry:

Zadaniem uczestników jest zdobycie jak największej ilości motylków (żółtych, różowych, pomarańczowych). Aby otrzymać motylka, należy znaleźć się na polu oznaczonym żółtym, różowym lub pomarańczowym motylkiem i udzielić poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie lub prawidłowo wykonać zadanie dotyczące tematyki bezpiecznego Internetu. W przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi/ złego wykonania zadania motylek nie jest przyznawany.  Gra kończy się w momencie, w którym jeden z uczestników przekroczy metę. Wygrywa ten uczestnik, który w chwili zakończenia gry ma największą ilość motylków.

 

I Biblioferie

02/02/2015 - 13/02/2015

W tym okresie w naszym województwie trwały ferie. Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej bibliotece I edycję Biblioferii.  Na uczestników czekała bogata oferta zajęć.

Codziennie odbywały się tzw. F.I.L.M-ówki  czyli zajęcia poświęcone filmowi, kreskówkom i innym niuansom aktorskiego świata połączone z rozmaitymi konkursami, np. konkurs na stworzenie odlotowego balonu czy prehistorycznego dinozaura. Łączna ilość uczestników filmówek wyniosła ponad pięćdziesiąt osób.

 

Ponad dwudziestu uczestników przybyło do biblioteki na odbywającą się w pierwszy piątek ferii (06.02) „Noc w Bibliotece”. Dzieci tego wieczoru przeniosły się do świata Akademii Pana Kleksa, w którym projektowały swoją własną szkołę, uczyły się mowy ptaków czy tworzyły kulinarne przysmaki.

 

Jeszcze jedną atrakcją były odbywające się w czwartek (11.02) podchody „Biblioteczny detektyw, czyli kto znajdzie ukryty skarb”. Sześć trzy osobowych drużyn musiało, podążając za rozmieszczonymi wcześniej w bibliotece wskazówkami, wykonać wszystkie zadania.

 

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i obecność!

 

Biblioteka - nagrodzona

Z radością informujemy,  że projekt zajęć z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zrealizowany w filii w Wiśle Wielkiej został nagrodzony w konkursie zorganizowanym przez ogólnopolskiego koordynatora tej inicjatywy (Fundację Orange oraz Polskiego Centrum Programu Safer Internet).

Więcej szczegółów na stronie:

http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu/4015-poznaj-zwyciezcow-konkursu-z-okazji-dnia-bezpiecznego-internetu-2015

Spotkanie DKK - IV

15/05/2015

W ramach Klubu Książki "Mały Czytacz" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy zajęć zagrali w grę "Wysoko podskakuję, numer zapamiętuję", polegającą na tym, że klubowicz musiał wyskakać nr Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 - oraz dotrzeć na metę i odpowiedzieć na pytania, kiedy można/powinno się zadzwonić na bezpieczną linię, a kiedy tego nie robić. Dzieci stworzyły również swoje własne telefony - niejednokrotnie bardziej przypominające nowoczesne komputery niż dawne aparaty :)


 

Na następne spotkanie Klubu - sobota 23.05 br. - przybędzie niezwykły gość. Zapraszamy jak zawsze o 9.15 :)

Wystawa Andresen

Od 19 maja do 8 czerwca w naszej bibliotece można oglądać wystawę poświęconą twórczości Hansa Christiana Andersena. Autorką wystawy jest pani instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Jolanta Kalafarska.


 

Zapraszamy serdecznie :)

"Mały Czytacz" 

23/05/2015

W ramach DKK odwiedziła nas pani instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej

w Pszczynie – Jolanta Kalafarska – i przeprowadziła lekcję biblioteczną, podczas której dzieci poznały twórczość Karola Wojtyły, wysłuchały barwnych opowieści o jego życiu, anegdot oraz różnych ciekawostek.



 

W zajęciach udział wzięło 11 dzieci.


Przez dwa następne tygodnie zajęcia klubu nie będą się odbywać - wyjazd dzieci na zieloną szkołę!

Czytacz w przedszkolu

26/05/2015

 

We wtorek 26 maja odwiedziłam dwie grupy przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej.  Przedstawiłam dzieciom Czytacza – centkowaną żyrafę, która mieszka w bibliotece, a także opowiedziałam i pokazałam dzieciom jak powstają książki. Oprócz tego dzieci miały możliwość obejrzenia książek, które można wypożyczyć na naszej filii.  Spotkania zakończyły się wręczeniem wszystkim dzieciom kart bibliotecznych oraz zaproszeniem do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.


 

Więcej zdjęć na stronie:

http://przedszkolaki-pp15.blogspot.com/

Bractwo Pax

29/05/2015

 

W piątek pięć trzyosobowych drużyn zmierzyło się z grą opracowaną przez Wydawnictwo Media Rodzina na podstawie książki szwedzkich mistrzów kryminału Pax. Pal przekleństwa. Dzieci musiały m.in.:

- odnaleźć Paxa;

- odszukać tajny symbol;

- złamać kod;

- wymyśleć zaklęcie.

Uczestników pozdrawiamy serdecznie :) Czekamy w przyszły piątek na ostatnią drużynę! Gdyby ktoś jeszcze chciałby wziąć udział w zmaganiach trzy osobowych drużyn, to zapraszamy do zapisów :)

Za nami kolejny DKK Mały Czytacz:

 

W sobotę (13.06) na spotkaniu poruszany był temat domu rodzinnego. Przeczytaliśmy fragment opowiadania z Pamiętników Tatusia Muminka, stworzyliśmy z włóczki wymarzony dom, wykonaliśmy w nim gruntowne sprzątanie, a na końcu zaczęliśmy przygotowywać domek dla naszego Czytacza :)

 

Przypominamy o trwającym konkursie dla przedszkolaków oraz o tym, że od 20.06 do 27.06 biblioteka będzie nieczynna!

DKK Mały Czytacz - V

Biblioteka bierze udział w konkursie, organizowanym w ramach akcji Czytam polskie (https://www.facebook.com/pages/Czytam-polskie/868980436498077?fref=ts)


Akcja ma na celu promowanie literatury i pisarzy z naszego kraju :)

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej:

 

czytampolskie.pl

 

Czytam polskie!

Bądź eko!

W ostatni czwartek (23.07) odbyły się eko-warsztaty, podczas których uczestnicy wykonały z rolek po zużytym papierze toaletowym własne, kolorowe mozaiki! :)

W środę (19.08) w bibliotece odbyły się zajęcia, podczas których uczestnicy wcielili się w rolę detektywów. Ich zadaniem było rozwiązanie zagadki: kim był tajemniczy włamywacz, gdzie jest prosiaczek i o co tak naprawdę chodziło z tym włamaniem?
Uczestnicy zajęć musieli odpowiedzieć na rozmaite pytania i iść szlakiem wskazówek, które doprowadziły ich do ostatecznego rozwiązania!
Szlak, który musieli przejść nasi uczestnicy można zobaczyć na stronie

https://prezi.com/ovfxtupnfwah/zbrodnia-w-bibliotece/

Zbrodnia w bibliotece

 

 

W czwartek (20.08) odbyły się w naszej bibliotece drugie

Eko-warsztaty, podczas których uczestnicy wykonali kolejno:
- ekopieski - z wytłoczek po jajkach;
- ekokwiatki - wytłoczki + kawałki gazety;
- ekopalmy i ekogniazda - kawałki gazety + kawałki papieru kolorowego;
- ekoduszki - folia i gumki recepturki

Bądź eko! - warsztaty cz. 2

Przez całe wakacje (od 4 lipca do 25 sierpnia) w Filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Pszczynie w Wiśle Wielkiej odbywały się warsztaty filmowe w ramach projektu Kręcę z Czytaczem. Podczas organizowanych w każdy wtorek zajęć, uczestnicy pod opieką bibliotekarza nakręcili siedem krótkometrażowych filmów dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie: "Czytacz i komputer", "Czytacz i gry", "Czytacz odrabia lekcje", "Czytacz słucha muzyki", "Czytacz poznaje przyjaciół", "Czytacz i wirus", "Czytacz i uzależnienie". Filmy w październiku i listopadzie zostaną wyświetlone w klasach I-III szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego podczas specjalnych projekcji filmowych połączonych z konkursem "Czy znasz Czytacza?". Projekt Kręcę z Czytaczem realizowany jest w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange. Więcej informacji o programie Bezpiecznie Tu i Tam można znaleźć na stronie Fundacji Orange: www.fundacja.orange.pl.

Kręciliśmy z Czytaczem

W październiku i listopadzie wznowiona została działalność Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Mały

Czytacz”. Podczas zajęć realizowany był program

Czytam sobie w bibliotece (opracowany

przez Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Uczestnicy podczas 6 spotkań czytali  m.in.

książki: Maję na tropie jaja, Szarkę i

Apollo 11: o pierwszej wyprawie na

księżyc, Syrop maga Abrakabry.

Lekturze każdej z książek towarzyszyły

liczne atrakcje. Podczas pierwszych

zajęć mali odkrywcy udali się wraz

z Mają w podróż, by odnaleźć zagubione

jajo, przygotowali własne walizki

i poszukiwali skarbów. Wraz z Szarką

17. października śledzili tropy zwierząt,

wykonali skarpetkowe pacynki, uczestniczyli w zabawie

w młode wilczki. Z kolei w jako astronauci zastanawiali się co lub kto mieszka na księżycu, badali księżycowe powierzchnie i stawiali pierwsze kroki w przestworzach! Podczas spotkania z magiem sporządzali specjalny owocowo-przyprawowy sok, a podczas spotkania andrzejkowego ścigali potwory.

W zajęciach uczestniczyło łącznie ponad 60 dzieci.

Co słychać u Czytacza?

 Klub detektywa - działalność 

Od października w naszej bibliotece zaczął działać klub detektywa. W każdy piątek października i listopada odbyło się spotkanie.

Podczas pierwszej narady - członkowie klubu przybrali supertajne kryptonimy, sporządzono regulamin klubu, opracowano logo. Przeprowadzono również pierwsze testy sprawdzające spostrzegawczość członków klubu. Uczestnicy zetknęli się z tropem, prowadzącym do pierwszej zagadki.

Podczas spotkania 16.10 klubowicze rozwiązywali tajemnicę grasującego po okolicy – badali odciski papilarne, sporządzili kartotekę schwytanych przestępców oraz mapę terenu.

Zajęcia „Detektywi w sieci” poświęcone były bezpieczeństwu w Internecie – konkretnie: upublicznianiu danych osobowych w sieci. Klubowicze otrzymali list od inspektora O.Chraniacza, który wskazał im skuteczne sposoby ochrony przed internetowymi przestępcami. Dziewczyny wykonały również szyfromat – specjalną maszynę, do tworzenia supertajnych haseł.

Podczas listopadowych spotkań uczestnicy opanowywali sztukę sporządzania map oraz kamuflażu, ćwiczyli spostrzegawczość oraz umiejętność skradania się. Uczestnicy rozwiązywali tajemnice bibliotecznych zakamarków oraz zbroili się do walki. Dzieci za pomocą techniki animacji poklatkowej tworzyły własne filmy, których tematem było włamanie. W spotkaniach wzięło udział 61 detektywów.

 Skąd wzięły się małpy w Internecie – czyli porwanie najważniejszej istoty w sieci

Co by było, gdyby nagle porwano wszystkie małpy? Uczestnicy zajęć „Skąd wzięły się małpy w Internecie – czyli porwanie najważniejszej istoty w sieci” już znają odpowiedź na to pytanie. Kosztowało ich to nie lada wysiłku i sprawdziło ich spryt oraz wytrwałość.

 

 

  1. Wszystko zaczęło się od dziwnego folderów, zamieszczonego na bibliotecznym komputerze zatytułowanego „Ratunku, pomocy!”, „2”, „3”, „Kod”. Foldery niestety zabezpieczone były hasłami.

  2. Detektywi niezwłocznie przystąpili do działania. Aby otworzyć pierwszy folder, musieli odnaleźć ukryte litery.

3. Szczęśliwie detektywi znaleźli ukryte litery i rozszyfrowali wiadomość. Okazało się, że magiczne słowo "Internet" otwiera wszystkie drzwi i hasła :) W pierwszym folderze uczestnicy znaleźli dziwne nagranie, w którym tajemnicza osoba rozpaczliwie poprosiła ich o pomoc.

6. Uczestnicy  zaniepokojenie dramatycznym wezwaniem stworzyli mapę myśli w programie SchematicMind dotyczącą tego, czym jest Internet wszak osoba prosząca o pomoc właśnie o sieci mówiła. Za prawidłowe wykonanie mapy dzieci otrzymały od prowadzącego zajęcia pierwszy fragment „dziwnej” układanki.

 

5. Drugi fragment detektywi odnaleźli sami – wystawał bowiem z dziwnie oklejonej tajemniczej księgi, w której zaznaczona była 11 i 12 strona.

6. Bystrzy uczestnicy wciąż nie znali hasła, które zabezpieczało drugi folder. Dlatego przeczytali tekst dotyczący karty sieciowej i jej zastosowania i wpadli na pomysł, by poszukać w jej pobliżu wskazówki. Pomysł okazał się trafiony.

 

7. Uczestnicy bez problemu odnaleźli w okolicach karty sieciowej drugi fragment układanki, a na nim podpowiedź wypisaną „Plik drugi otworzycie, gdy o małym żółtym stworzonku pomyślicie”. Oprócz tego znaleźli podejrzany kawałek sznurka.

8. Rozwikłanie zagadki zajęło dzieciom dosłownie 5 sekund. Samodzielnie odkodowały plik hasłem minionek. W nagraniu drugim znalazły rozpaczliwą prośbę o zaprowadzenie porządku w skrótach m.in. eu, org, com pomieszanych przez złośliwych porywaczy przez dopasowanie ich do odpowiednich adresów stron internetowych – uczestnicy otrzymali kartę pracy, a przed wykonaniem zadania przeczytali fragmenty tajemniczej książki (s. 19-20). Po skończonej pracy uczestnicy otrzymali kolejny fragment układanki z podpowiedzią: małpa i listonosz.

8. Detektywi sprytnie powiązali fakty - domyślili się, że słowa "małpa i listonosz" łączy hasło "poczta". Nim odkodowali trzeci zakodowany plik. Po krótkiej rozmowie i namyśle nad tym dzięki czemu rozprowadzany jest Internet - pobiegli szybko do routera, przy którym znaleźli kolejne zadanie. Musieli wziąć udział w zabawie w ruting (szczegółowo zabawa opisana jest scenariuszu

http://www.biblioteki.org/dam/jcr:d1aec6ee-c530-4544-a8b3-a67a199e2ba9/SKAD_SIE_WZIELY_MALPY_W_INTERNECIE_scenariusz.pdf)

Ostatni plik z kodem uczestnicy otworzyli hasłem "router". Znaleźli tam wiadomość w kodzie ASCII - detektywi wysłuchali czytanego przez osobę prowadzącą tekstu na temat cyfrowego sposobu przekazywania danych (strony 73-76) i spróbowali zapisać i rozkodować ukrytą wiadomość. Okazało się, że brzmi ona dość enigmatycznie: "Pan Krystian".

Detektywi jednak doskonale wiedzieli, że tajemniczy "Pan Krystian" to właściciel sąsiadującego z biblioteką sklepu meblowego - tak więc po rozszyfrowaniu ostatniego pliku i sklejeniu ostatniego fragmentu prowadzący wraz z dziećmi udał się do sklepu, by odszukać zaginioną postać - którą jak się okazało jest nie kto inny jak królowa Internetu, małpa.

 

Dzieci miały okazję pobuszować po salonie meblowym - pozaglądać do różnych kanap, szaf czy komód. Na szczęście poszukiwana przez wszystkich - porwana i skrępowana sznurami - małpa została uratowana.

 

Po powrocie do biblioteki prowadzący wytłumaczył dzieciom, dlaczego znak @ nazywamy małpą, podkreślił wagę i znaczenie tego symbolu w Internecie oraz odpowiedział na pytania detektywów dotyczące bezpiecznego Internetu.

 

Zajęcia inspirowane były scenariuszem w oparciu o książkę Artura Janickiego opracowanym przez Sabinę Piłat i odbyły się w ramach konkursu organizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Szczegóły akcji na: http://www.biblioteki.org/aktualnosci0/Znamy_biblioteki_uczestniczace_w_konkursie_Skad_sie_wziely_malpy_w_Internecie.html

Warsztaty dla Klubu Detektywów

We wrześniu i w październiku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyło się siedem warsztatów dla Klubu detektywów organizowanych w ramach projektu Na tropie Ojczystego.

 

Warsztaty obejmowały następującą tematykę:

 

1. „Gdzie jest język prasłowiański?” – uświadomienie roli znaczenia języka ojczystego (8.09),

2. „Święci i nie tylko” - zapoznanie z chrześcijańskimi zabytkami staropolszczyzny (15.09),

3. „Na krakowskim dworze” – zapoznanie z początkami kultury druku oraz upowszechniania się języka narodowego (22.09),

4. „Szlacheckie” – zapoznanie z kulturą i językiem XVII wiecznej szlachty (29.09),

5. „Piątkowe śniadania?” – zapoznanie z czasami oświeceniowego rozkwitu kultury (6.10);

6. „Straszne losy” – uświadomienie roli języka narodowego podczas okupacji (13.10);

7. „Cyberprzyszłość” – refleksja nad polszczyzną w świetle nowych technologii (20.10).

 

Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy rozwiązywali językowe zagadki, poszukiwali śladów języka prasłowiańskiego we współczesnej polszczyźnie, konstruowali krypteks i rysującego robota. Na drugim spotkaniu poznali historię odkryć dokonanych przez Aleksandra Brucknera oraz tak jak on, przeszukiwali stare druki. Trzecie zajęcia poświęcone były zgłębianiu tajników czerpania papieru - uczestnicy poznali historie średniowiecznego Krakowa. Za pomocą piasku kinetycznego tworzyli wieże Kościoła Mariackiego. Na spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej dzieci zasiadły do uczty biesiadnej, podczas której poznali elementy stroju sarmackiego i dowiedzieli się czym jest np. prynuka.

 

W spotkaniu uczestniczyło 15 członków Klubu Detektywa.

 

Zajęcia realizowane były w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty –dodaj do ulubionych 2017.

Noc w bibliotece

W piątek 1 września w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyła się Noc w bibliotece „Spod ciemnej gwiazdy” organizowana

w ramach projektu Na tropie Ojczystego. Spotkanie poprowadził Dariusz Rekosz – animator kultury, autor powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży

i dorosłych (m.in. Pocztówka z Toronto,

Sanktuarium śmierci, Mors, Pinky i ostatnia przesyłka).

 

Uczestnikom nadano nietypowe imiona (Gertruda,

Filomena, Erazm czy Bonawentura). Dzieci musiały

m.in. uzupełnić komiksy, wykonać ilustrację posągu

rycerza, połączyć rozsypane tytuły – uczestnicy z wielkim zapałem rozwiązywali zagadkowe szyfry i logiczne zadań pamięciowych, zmierzyli się także z „Wielką zagadką”.

Pod koniec spotkania  młodzi adepci sztuki detektywistycznej poznali technikę tworzenia animacji poklatkowej (odbyła się projekcja filmu „Sprawcę widać

jak na dłoni”). Na zakończenie wszyscy otrzymali

certyfikat uczestnictwa w "Nocy detektywów".

 

W spotkaniu uczestniczyło 16 uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej.

(K)rymolirytanduś

W środę 30 sierpnia o 13.00 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej 20 uczniów klas IV-VII wzięło udział w kryminalnym dyktandzie dla dzieci pt. (K)rymolirytanduś. W pierwszej części spotkania każdy uczestnik imprezy musiał odszukać schowane wskazówki, odczytać je za pomocą lupy, odnaleźć i rozkodować kod, a następnie udać się w miejsce, w którym ukryto nietypowe przedmioty – m.in. węgiel, farby, kredę.

Podczas drugiej części spotkania dzieci pisały dyktando pt. „Dziwne przypadki Jerzyka Polskiego” – uczestnicy musieli wykorzystać znalezione przez siebie przedmioty.

Tytuł Mistrza ortografii i tablet uzyskała Zuzanna Nocoń.

bottom of page