top of page

Planszowice

"Czas pędzi, kiedy człowiek dobrze się bawi."
Emma Bull
Planszowice

 

Każdy piątek 15.15-17.00

 

Zajęcia otwarte dla wszystkich sympatyków gier planszowych. Co piątek gramy w różne gry - poniżej znajdziesz nasze recenzje poszczególnych planszówek :) Zapraszamy !

Poniżej znajdziecie szczegółowe opisy naszych gier :)

 

Story Cubes

Wydawnictwo Rebel

 

Kiedy szła ulicą, spadła na nią…

Przez okno w nocy świecił księżyc, który rzucił cień na dziurkę od klucza…

Popołudniu po kwiatku przechadzał się żuk…

To tylko trzy z niezliczonych początków opowieści, które można utworzyć za pomocą kostek w grze Story Cubes. Rzuć nimi i opowiedz swoją własną historię. Jula, Julka, Emilia, Michasia i Marysia, grając w kostkowe opowieści, śmiały się w niebogłosy, opowiadając o coraz bardziej zakręconych wydarzeniach. Nie ma w tej grze żadnych sztywno obowiązujących reguł, jest za to zabawa jak mało kiedy!

Colt Express 

Wydawnictwo Rebel

 

Kto zostanie najlepszym strzelcem w całym mieście? Kto zarobi najwięcej pieniędzy? Kto przechytrzy przeciwników i naśle na nich szeryfa? Kto ukradnie walizkę z ukrytym skarbem?

Dowiecie się tego, grając w Colt Express. Jest to gra z dopracowaną szatą graficzną (rewelacyjne wagoniki i jak zawsze w grach Rebela kapitalne  figurki), gra zabawna, w której dzięki swojej pamięci i umiejętnościom przewidywania ruchów przeciwników można dać im niezłego pstryczka w nos. Gra wymaga dużego spokoju, nie można się bowiem obrażać, gdy ktoś „przypadkowo” naśle na nas szeryfa lub nas zastrzeli ;)

Ręce do góry - nadchodzi szeryf!

Dixit Odyseja

Wydawnictwo Rebel

W piątek (29.05) zaczęliśmy zapoznawanie się z nowymi grami od Wydawnictwa Rebel. W związku z tym, że są to naprawdę świetne planszówki, co tydzień będziemy pokrótce Wam przybliżać jedną z nich. Na pierwszy ogień poszło Dixit Oddyseja. Reguły gry są zasadniczo proste – narrator wybiera kartę, nazywa głośno z czym mu się ona kojarzy, następnie gracze wybierają ze swoich kart tę, która najbardziej odpowiada podanemu skojarzeniu. Karty zostają wymieszane i zadaniem uczestników jest odgadnąć, która karta należy do narratora.

Wbrew pozorom gra jest fascynująca – obrazki przedstawione na kartach zabawne, niejednoznacznie i czasem naprawdę trudne do nazwania! Oto co powiedziały o Dixit nasi planszówkowiczki:

 

Magda (klasa 5) „Pionki są urocze – strasznie słodkie króliki”

Angelika (klasa 5) – „Naprawdę łatwo można się pomylić”

Klaudia (klasa 6) – „Ciekawa, wciągająca – wzbudzająca emocje”

Zuzia (klasa 6) – „Wyjątkowo śmieszna”

Natalia (klasa 5) – „Zdziwicie się, jak wygląda zając”

 

Gorąco polecamy!

Czacha dymi

Wydawnictwo Kukuryku

 

W sobotni poranek (6.06), kiedy biblioteka świeciła pustkami - większość klubowiczów z DKK Mały Czytacz - przebywała na zielonej szkole [Dziękujemy za kartkę z pozdrowieniami:)] do biblioteki zawitali żądni rozrywki Angelika, Sylwia i Michał. Rozpakowali grę Czacha dymi i zaczęli sprawdzać swoją sprawność intelektualną.  Po chwili usłyszałam jedno z pytań:Trawa rośnie na każdym kontynencie z wyjątkiem Antaktrydy.Pomyślałam: jaki banał, oczywiście, że tak. Usłyszałam odpowiedź: Nie. Tam też rośnie trawa.Pomyślałam: każdy może się pomylić :) Następne pytanie brzmiało: Podczas kichania wydychane powietrze pędzi z prędkością 150 km/h.  Ponownie wszystko w mojej głowie podpowiadało mi, że pytanie jest po prostu głupie, a odpowiedź musi być przecząca. Jeszcze raz poniosłabym sromotną porażkę, gdybym grała z dziećmi...Grafika Czachy jest dość prosta, natomiast pytania i odpowiedzi niebanalne, a wręcz inspirujące! Podobnie zresztą przykłady kar za udzielenie złej odpowiedzi, które spotykały uczestników:- Angelika musiała do końca gry siedzieć z wskazanym przez innych uczestników przedmiotem na głowie;

- Michał wręczyć kwiaty obu paniom;

- Sylwia z kolei robiła pozostałym gościom herbatę :)

Rój

Wydawnictwo G3

W związku z niską planszowiczową  frekwencją spowodowaną różnymi wycieczkami miałam niebywałą okazję w ramach piątkowych Planszowic (5.06), zmierzyć się z Angeliką w dwuosobowej grze Rój. 

Gra jest dość prosta - dwóch graczy (kostki czarne i kremowe) musi otoczyć królową roju przeciwnika (żółtą pszczołę), tak by nie miała możliwości ucieczki.

Pozostałe robaczki ruszają się w charakterystyczny dla siebie sposób - żuk wchodzi na inne stworzonka, mrówka potrafi obejść całe mrowisko, konik polny skakać, a pająk chodzić po trzy pola :)

 

Jak się okazało wcale nie tak łatwo jest wywieść w pole przeciwnika i trzeba się nieźle nagłówkować, by uśpić jego czujność!

 

 

bottom of page